موضوعات داغ

سفر گروسی به تهران «یک تیر و دو نشان»

قرار دادن فیلم آپارات در داخل مطالب

سفر گروسی به تهران «یک تیر و دو نشان»

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: حل و فصل مسایل پادمانی با آژانس می‌تواند علاوه بر اینکه مانع از صدور قطعنامه جدید علیه ایران در شورای حکام شود، می‌تواند به بازگشت طرف‌ها به میز مذاکره در وین با ۱+۴ بینجامد.

به گزارش تیراژ نیوز حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سفر آتی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و گمانه‌زنی‌ها درباره حل و فصل سوالات پادمانی اظهار کرد: اگر سوالات آژانس پاسخ داده شود قطعا یک گره کور در رابطه با تعاملات ایران و آژانس و نیز در روند مذاکرات احیای برجام باز شده است و به طور قطع به احیای برجام می‌توان نزدیک شد. معتقدم حل و فصل سوالات میان ایران و آژانس آغاز کننده دور جدید مذاکرات می‌تواند باشد اما تکمیل کننده راه نیست و مسیر احیای برجام به عناصر دیگری برای تحقق نیاز دارد.

وی با بیان اینکه امیدوارم سفر آقای گروسی به تهران در آینده نزدیک به رسیدن دو طرف به یک راهکار مرضی‌الطرفین ختم شود تصریح کرد: ایران قبلا به سوالات آژانس پاسخ داده است اما مساله این است که از نگاه آژانس این پاسخ‌ها “قانع‌کننده” نبوده است از این رو امیدواریم دو طرف به یک مدالیته جدید برای رفع ابهامات و سوالات برسند که به طور عملی به سوالات پاسخ داده شود، اگر این طور شود مذاکرات معوق مانده برجام از سر گرفته خواهد شد.

این کارشناس مسایل بین‌الملل با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ بسترساز حل و فصل موضوع مطالعات ادعایی شد افزود: موارد جدیدی که آژانس از ایران پرسیده جزو پی ام دی نبود و این سه، چهار سوال مربوط به چیزهایی است که در ۲۰۱۹ آژانس به آنها رسید. اینکه برخی می‌گویند باید اول اقدام سیاسی انجام شود برای حل این سوالات برای آن است که این سوالات یک پرونده سازی سیاسی است. به هر حال سوالات باید فنی و حقوقی پاسخ داده شود و آژانس بگوید قانع شدم در غیر این صورت شورای حکام رای می‌دهد. چه فنی، چه سیاسی بهتر است به سمت حل و فصل مسایل برویم و یک راهکار پیدا کنیم.

بهشتی‌پور با بیان اینکه لابی آمریکا و اروپا در آژانس قطعا در رویکرد این نهاد موثر است اما به هر حال باید مساله به طور فنی و حقوقی میان ایران و آژانس حل و فصل شود، افزود: حل سوالات آژانس به هر حال از مسیر فنی می‌گذرد.

این کارشناس مسایل بین‌الملل با اشاره به نشست بعدی شورای حکام در اسفندماه اظهار کرد: برای جلوگیری از صدور قطعنامه جدید در شورای حکام در نشست بعدی در اسفند سفر مدیرکل آژانس به تهران ضروری است و احتمالا ایران تلاش خواهد کرد از صدور این قطعنامه جلوگیری کند چرا که قطعنامه بعدی احتمال ارجاع ایران به شورای امنیت را نزدیک می‌کند.

وی تاکید کرد: حل و فصل سوالات پادمانی، می‌تواند شرایط را برای بازگشت طرف ها به میز مذاکرات در وین ترغیب کند.

انتهای پیام

عنوان امتیازدهی

کیفیت تصویر
کیفیت محتوا

این متن زیر امتیاز کل ظاهر می شود

توضیحات خلاصه امیتاز

دکمه دلخواه
امتیاز کاربر: 3.93 ( 68 نتایج)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا