چمران: آلودگی هوا گریبان کلانشهرهای جهان را گرفته است

تهران بزرگ -تیراژ نیو ز – رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه امروزه بسیاری از کلانشهرها در جهان از وجود آلودگی‌های شدید هوا در رنج هستند، گفت: الحاق اتوبوس‌های برقی به شبکه حمل و نقل عمومی می‌تواند در کنترل و رفع این معضل کلانشهرها موثر باشد.

به گزارش تیراژ نیوز ، شورای اسلامی شهر تهران عصر یکشنبه میزبان هیاتی ۱۰ نفره از مدیران کشور چین بود، این دیدار به میزبانی مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر و با هدف ارتقای سطح روابط و تعمیق دوستی بین تهران و پکن برگزار شد.

براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، در ابتدای این دیدار مهدی چمران با خیر مقدم جهت حضور هیات عالی رتبه کشور چین در پایتخت جمهوری اسلامی و شورای شهر تهران با بیان اینکه خوشحالیم ایران و چین دارای روابط درهم تنیده و دوستی‌های عمیق بیش از چند قرن هستند و بر این باوریم که استمرار دوستی و صمیمیت می‌تواند راهگشا برای هر دو کشور باشد و نتایج خوبی را به بار بیاورد.

وی ادامه داد: همین دیدگاه و ارتباطات خوبی که بین ۲ دولت و ملت وجود دارد، سبب شده تا در مسافرت ۱۳ روزه مدیران ارشد شهری تهران، منتج به عقد قراردادهای خوب و انعقاد تفاهم‌نامه های بسیار با ارزش باشد و گام‌های مثبتی، به ویژه در حوزه حمل و نقل برداشته شود.

چمران افزود: امیدواریم فرآیند اجرایی این تفاهم نامه ها و قراردادها به سرعت در مدار عملیاتی شدن قرار گرفته شود و شاهد همکاری‌های بیشتر نیز باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه منشاء قراردادهایی که بین ایران و چین منعقد شد برگرفته از قرارداد عظیم همکاری ۲۵ ساله بین دو کشور است، اظهار کرد: مترو تهران با دارا بودن بیشترین مسافت ریلی به مساحت تقریبی ۲۷۰ کیلومتر، یکی از بزرگترین شبکه‌های حمل و نقل در خاورمیانه است.

به گفته وی، عقد قرارداد ساخت ۷۹۱ واگن مترو تهران و همچنین افزایش ساخت تعداد واگن‌ها به یک هزار و ۵۰ دستگاه که مراحل تولید آن بصورت مشترک در چین و در ایران صورت خواهد گرفت یکی از نقاط مثبت این همکاری‌ها به شمار می‌رود.

چمران در ادامه به عقد قرارداد ساخت حدود ۲ هزار دستگاه اتوبوس برقی نیز اشاره کرد و گفت: الحاق اتوبوس‌های برقی به شبکه حمل و نقل عمومی شهر می‌تواند در کنترل و رفع این معضل بسیار موثر باشد؛ همچنین وجود تاکسی و موتورسیکلت‌های برقی نیز در کاهش سطح آلودگی شهرها هم سهم بالایی به خود اختصاص خواهد داد.

وی یادآور شد: قرارداد مطروحه صرفا مختص به شهر تهران است ضمن آنکه شهرهای دیگر کشور نیز اعلام آمادگی کردند تا در این حوزه قراردادهایی را با کشور چین منعقد کنند، مضافا بر اینکه دستیابی به این هدف تنها با همکاری‌های نزدیک میان دولت‌ها و ملت‌های هر دو کشور مسجل خواهد شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به عقد قرارداد با چین برای ساخت دستگاه زباله سوز پنج هزار تنی اشاره کرد و گفت: سوزاندن پسماند و تبدیل آن به محصولات دیگر یکی از اقداماتی است که با هدف گذاری معین بدنبال آن هستیم از این رو امیدواریم بزودی فرآیند عقد این قرارداد هم به مرحله عملیاتی رسیده و شاهد ساخت و بهره برداری آن در ایران باشیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست همیشگی جمهوری اسلامی ایران، بر پایه ارتباط موثر و مستمر با جمهوری چین است، خواستار ارتقای سطح همکاری‌ها در حوزه‌های دیگر بخصوص در بخش فرهنگی شد.

آمادگی چین برای عقد قرارداد برای تولید خودروهای برقی

رییس انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از اولین سفرش به ایران و حضور در ساختمان شورای شهر تهران و دیدار با مجموعه مدیریت شهری از تلاش‌های مهدی چمران در برگزاری این نشست تقدیر کرد.

یانگ وانمینگ افزود: شهرهای تهران و پکن قرارداد خواهر خواندگی دارند و بر این باورند که این اقدام می‌تواند زمینه توسعه و همکاری‌های نزدیکتری را برای هر دو کشور به ارمغان بیاورد.

وی گفت: با عنایت به اینکه چندی پیش در مجمع ساخت و ساز کمربند جاده، شهردار تهران در نزد هیاتی بلند پایه به چین سفر کردند و علاوه بر حضور در نشست همکاری دولت محلی سخنرانی اثر بخش وی با نهادهای ذیربط طرف چینی ملاقات‌هایی را انجام دادند که منجر به عقد قراردادهای بسیاری در زمینه‌های مختلف شد.

یانگ وانمینگ از فراهم آوری زمینه همکاری‌های دوجانبه از سوی شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر تهران با کشور چین قدردانی کرد و وجود این همکاری‌ها را زمینه ساز فضایی مناسب برای عمیق تر کردن روابط میان تهران و پکن برشمرد.

این مقام چینی افزود: خوشبختانه دو طرف قرارداد جامع ۲۵ ساله امضا کردند که این قرارداد می‌تواند هم افزایی دولت‌ها را بیش از پیش ارتقا دهد ضمن آنکه انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی یک انجمن ترویج دوستی مردمی است و با دستور دولت چین ما هم وظیفه پیشبرد اهداف خواهرخواندگی را بر دوش داریم.

وانمینگ در ادامه خواستار این شد تا تهران بیش از قبل در ساختار همکاری‌های بین دو کشور و قراردادهای خواهر خواندگی نقش ایفا کرده و زمینه همکاری و تبادل نظر با شهرهای دیگر در جهان را صورت دهد.

رییس انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی در ادامه ضمن تأکید بر پیگیری‌های مداوم برای عملیاتی شدن فعالیت‌ها و قراردادهای منعقد شده بین تهران و پکن یادآور شد: تلاش داریم تا در موضوع محیط زیست که در گفته‌های رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز مورد تاکید واقع شد سطح همکاری ها را ارتقا داده و مدار فعالیت‌ها را در خصوص خرید اتوبوس، تاکسی و موتورسیکلت‌های برقی فعال کنیم.

این مقام چینی یادآور شد: چین به عنوان بزرگترین تولید کننده خودرو و اتوبوس‌های برقی در جهان، بیشترین سهم استفاده از آنها را نیز به خود اختصاص داده است از این رو با توجه به نیاز تهران به چنین اتوبوس‌هایی تلاش‌ها در این حوزه فعال خواهد شد تا مردم بتوانند از اتوبوس‌های برقی بجای سوختی استفاده کرده و موضوع آلودگی هوا و چالش‌های محیط زیستی را مرتفع کنیم.

مهدی چمران در پایان این نشست به کشتار و قتل عام کودکان و زنان فلسطینی در پی حملات هوایی رژیم صهیونیستی اشاره و ضمن محکوم کردن این اقدام جنایتکارانه عنوان کرد: قطعا این اقدام وحشیانه کشورهای آزادیخواه جهان و انسان‌های طالب صلح و دوستی را آزرده خاطر کرده است از این رو امیدواریم دیگر در هیچ کجای جهان شاهد جنگ و کشتار نباشیم و صلح و دوستی در گستره زمین تجلی یابد مضاف بر اینکه توافقات و قراردادهای بین ایران و چین نیز منجر به عمیق تر شدن روابط و صمیمیت بیش از پیش شود.

 

دبیر : فاطمه خورشیدی نیا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا